Inov-8 – úrovně tlumení

Běžecká obuv Inov-8 se vyrábí s různým stupněm odpružení. Stupeň odpružení je vyznačen šipkami vylisovanými do paty boty. Patentovaný Shoc-Zone (stupnice odpružení boty) jasně naznačuje, který model obuvi bude nejlépe vyhovovat Vašim požadavkům. Při výběru správné boty je třeba myslet i na parametry, jako je např. váha, běžecký styl, běžecká podložka a kilometráž.
Anglická firma Inov-8 se specializuje na výrobu krosové obuvi a doplňků ke krosům, maratonům a horským běhům. Tento typ obuvi se svým pojetím liší od většiny běžeckých bot; vysoká úroveň tlumení při běhu v terénu obvykle není žádoucí, naopak je důležitý jistý a účinný odraz na měkkém, kluzkém a mokrém povrchu.

Z nabídky Inov-8 je proto možno vybírat boty s různou mírou tlumení odpovídající požadavkům různých běžeckých disciplín a terénů, ale vždy s kvalitní a důmyslně propracovanou podrážkou. Obuv je navrhována a vyvíjena s cílem uspokojit požadavky jak elitních, tak i rekreačních běžců, kteří vyžadují to nejlepší v oblasti lehkých krosových bot.

Správná míra tlumení

Potřeby běžce při pohybu v terénu jsou jiné než při běhu na silnici. Krosová a terénní obuv se proto vymyká klasickým požadavkům na výrazné tlumící vlastnosti, které jsou při běhu v terénu spíše na škodu. Měkká podložka sama o sobě zajišťuje dostatečné tlumení a jakékoliv další odpružení je na úkor stability při běhu. Tlumící systémy v botách mají většinou různou výšku v mezipodešvi, čímž se zvyšuje těžiště běžce. Měkkou směsí mezipodešve, zajišťující tlumení, dochází k nedostatečnému kontaktu s podložkou, a tím se snižuje stabilita při dopadu a odrazu. Ve finále tak běžec vynakládá zbytečně více energie ke svému výkonu a navíc riskuje podvrtnutí kotníků.

Ze zkušeností špičkových běžců a vývojářů firmy Inov-8 jednoznačně vyplývá, že dobrá krosová obuv má mít co nejnižší mezipodešev, velmi dobrý dezén podešve pro maximální využití energie při odrazech a v neposlední řadě kvalitní vkládací stélku, která může být opatřena pronačním, resp. supinačním podložením. S takovou botou získáte při běhu v terénu nebývalou jistotu a minimální hmotnost obuvi vám přinese další zlepšení vašeho výkonu.

Z naší nabídky obuvi si běžec může vybrat obuv s různým stupněm odpružení. Ten je vyznačen šipkami vylisovanými do paty u mezipodešve. Mezipodešev s jednou šipkou tedy najdete u naší nejnižší profilované boty, která je vhodná pro závody. Zároveň je to bota, která je daleko více flexibilní a stabilní. Při použití boty se čtyřmi šipkami na mezipodešvi má běžec nejvyšší rozsah odpružení, tudíž se jedná o botu vhodnou především pro dlouhé výběhy.

Patentovaný Shoc-Zone (stupnice odpružení boty) jasně naznačuje, který model obuvi bude nejlépe vyhovovat požadavkům běžce. Při výběru správné boty je třeba myslet i na parametry, jako je např. váha běžce, běžecký styl, běžecká podložka a kilometráž.

Shoc-Zone Zero
– nulová úroveň tlumení
– došlap na špičku
– pouze pro zkušené běžce
– pro běžce, kteří chtějí minimalistickou obuv pro běh jakoby na boso

Shoc-Zone 1
– minimální úroveň tlumení
– došlap na špičku
– pro elitní a výkonnostní běžce, kteří mají dostatečně posílen svůj pohybový aparát

Shoc-Zone 2
– nízká úroveň rlumení
– došlap na střed chodidla, resp. na špičku
– pro běhy po měkčím podkladu
– dobrá volba závodní boty

Shoc-Zone 3
– dobrá úroveň tlumení
– došlap na střed chodidla, resp. na patu
– pro všechny typy povrchů
– vhodná na dlouhé tréninky

Shoc-Zone 4
– maximální úroveň tlumení
– došlap na patu
– pro běhy na tvrdém povrchu
– vhodná pro těžší běžce a pro přechod z přetlumené obuvi

Nejnovější technologie

Samozřejmostí u běžeckých bot Inov-8 je využití nejnovějších technologií a kvalitních materiálů, aby byla zajištěna co nejlepší odolnost i při používání v náročných terénních podmínkách. Veškerá obuv je navrhována a vyvíjena s cílem uspokojit potřeby elitních, ale i rekreačních běžců, kteří vyžadují to nejlepší v oblasti lehkých běžeckých bot. Ostatně nejlepším důkazem je počet medailí a výborných výsledků, které získali na mnoha závodech běžci v obuvi značky Inov-8.

Jak vybírat vhodnou běžeckou obuv?

Správný výběr běžecké obuvi je důležité rozhodnutí, při kterém je třeba myslet na několik základních hledisek. Bohužel každý běžec má odlišnou nohu (dost často jsou i výrazné rozdíly mezi pravou a levou nohou), každý běžec má také vlastní styl běhu a velmi důležitá je i anatomická stavba nohou (supinace = nohy do O, normální stav, pronace = nohy do X). Při výběru běžecké obuvi také důkladně zvažte, na jakém typu povrchu budete hlavně běhat, jaké budou vaše týdenní tréninkové dávky, a zohledněte i svou váhu a způsob došlapu (přes patu nebo špičku).

Vlastnosti běžeckých bot Inov-8

Všechny produkty značky Inov-8 jsou vyrobeny za pomoci nejnovějších technologií, a to tak, aby vám pomohly vyrovnat se i s nejnáročnějším terénem a za všech podmínek.

Aby boty dobře seděly na noze je nezbytnou podmínkou pro dosažení dobrého sportovního výkonu. Inov-8 toho dosahuje systémem šněrování a pevného držení paty, zatímco přední části chodidla je umožněna přirozená volnost. Vyšším šněrováním je zajištěna lepší stabilita a menší tlak na Achillovu šlachu. Inov-8 má propracovaný systém šněrování, které je připevněno k nylonovému popruhu a dále uchyceno k syntetickému svršku, stažení nohy v botě je tak rovnoměrnější.